nova.otroci.org

Nova otroci.org

7. Razred – DVZ in Etika

V sedmem razredu državljanska vzgoja in etika se osredotočata na razumevanje družbenih vrednot in odgovornega državljanstva. Učenci raziskujejo teme kot so pravice, odgovornosti in sprejemanje različnosti. Skozi razprave in praktične primere spodbuja razumevanje etičnih dilem in vpliv družbenih odločitev. Učenci se učijo reševanja konfliktov in razvijajo sposobnosti odgovornega odločanja. Predmet gradi temelje za razvoj empatije, strpnosti ter aktivnega in odgovornega državljanstva v družbi.


ŠE VEČ OSTALIH učnih listov, skupaj z rešitvami, ki jih na spletni strani ne boste našli, dobite v naši spletni trgovini na naslovu : https://trgovina.otroci.org (kliknite na povezavo) .


Posameznik, skupnost, država

Posameznik je temeljna enota vsake družbe, ki ima svoje pravice in dolžnosti ter prispeva k oblikovanju skupnosti s svojim delovanjem in vrednotami. Skupnost je skupina posameznikov, povezanih z medsebojnimi odnosi, vrednotami in interesi, ki skupaj sodelujejo pri doseganju skupnih ciljev in reševanju izzivov. Država je organizirana politična skupnost, ki ima oblast nad določenim ozemljem in prebivalstvom ter skrbi za varnost, pravni red in blaginjo svojih državljanov. Odnos med posameznikom, skupnostjo in državo je vzajemen, saj država zagotavlja pravice in varnost posameznikom in skupnostim, medtem ko ti prispevajo k delovanju države z izpolnjevanjem svojih obveznosti, kot so plačevanje davkov in spoštovanje zakonov. Zdrav in pravičen odnos med posameznikom, skupnostjo in državo je ključen za dobro delovanje demokratične družbe in krepitev družbene povezanosti.

Skupnost državljanov republike Slovenije

Skupnost državljanov Republike Slovenije sestavljajo vsi državljani, ki so povezani z državljanskimi pravicami in dolžnostmi ter skupnimi vrednotami, kot so spoštovanje zakonov, solidarnost in enakopravnost. Državljani Slovenije sodelujejo v demokratičnih procesih, kot so volitve in referendumi, s čimer vplivajo na odločanje in upravljanje države. V tej skupnosti ima vsak državljan pravico do svobodnega izražanja, združevanja in udeležbe v javnem življenju, kar krepi demokratično kulturo in družbeno odgovornost. Državljani Slovenije so pravno zaščiteni z Ustavo in zakoni, ki zagotavljajo njihove temeljne pravice in svoboščine, hkrati pa so dolžni spoštovati pravni red in prispevati k skupnemu dobremu. Skupnost državljanov Republike Slovenije je pomembna za oblikovanje skupne identitete, socialne kohezije in stabilnosti države, saj temelji na medsebojnem spoštovanju, odgovornosti in aktivnem državljanstvu.

Slovenija je utemeljena na človekovih pravicah

Slovenija je utemeljena na človekovih pravicah, kar pomeni, da so temeljne pravice in svoboščine vsakega posameznika varovane in zagotovljene z Ustavo ter mednarodnimi sporazumi, ki jih je država sprejela. Te pravice vključujejo pravico do svobode izražanja, združevanja, veroizpovedi, pravico do zasebnosti, osebne varnosti in enakosti pred zakonom. Država Slovenija je zavezana k zagotavljanju in spoštovanju človekovih pravic za vse svoje državljane, ne glede na spol, raso, vero, etnično pripadnost ali politično prepričanje. Varstvo človekovih pravic je osnova za delovanje demokratične družbe, saj omogoča posameznikom, da živijo dostojanstveno in varno, ter prispevajo k skupnemu dobremu. V Sloveniji so institucije, kot je Varuh človekovih pravic, ustanovljene z namenom zaščite in promocije teh pravic, ter zagotavljanja, da država izpolnjuje svoje obveznosti na tem področju.

Verovanje, verstva in država

V Sloveniji je zagotovljena svoboda verovanja, kar pomeni, da ima vsak posameznik pravico svobodno izbrati, prakticirati ali opustiti svojo vero brez prisile. Ustava Republike Slovenije ločuje cerkev in druge verske skupnosti od države, kar zagotavlja nevtralnost države glede verskih vprašanj. Verske skupnosti v Sloveniji delujejo neodvisno, vendar v skladu z zakoni, ki urejajo njihove pravice in dolžnosti ter njihov odnos z državo. Država zagotavlja enakopravnost vseh verovanj in verskih skupnosti ter varuje pravice posameznikov, da sledijo svojemu prepričanju v javnem in zasebnem življenju. Slovenija tako podpira pluralizem in versko strpnost, kar prispeva k mirnemu sobivanju različnih verovanj in prepričanj v družbi.


ŠE VEČ OSTALIH učnih listov, skupaj z rešitvami, ki jih na spletni strani ne boste našli, dobite v naši spletni trgovini na naslovu : https://trgovina.otroci.org (kliknite na povezavo) .